Merve Vatan je tako kot Lina Eržen olimpijsko vozovnico prijadrala v Hyeresu. Na poti nazaj proti domu sta se s trenerjem za par dni ustavila v Kopru. Z Lino sta uspeli narediti par treningov, mi pa kratek pogovor z njo in njenim trenerjem.
19 letna Merve iz Turčije je Linina prijateljica. Skupaj sta opravili kar nekaj skupnih priprav. Tudi ona gre na OI ‘24. Izhaja iz klase Techno. Windsurfat je začela pri 10 letih, navdušil jo je brat, ki je kasneje presedlal v avtomobilistični šport. Fun winsurfinga ne pozna, ker je po besedah trenerja za njihove tekmovalce prepovedan, ker je preveč lahko (too much fun) in nehajo trenirati. Iz tega razloga pri njih v klubih nimajo zasebne opreme, samo klubsko.
Je članica kluba Fenerbahče, ki ima med drugim svojo univerzo. To leto pavzira zaradi olimpijade. Trener Ferit Ercan pravi, da ima Merve srečo, da je začela kasneje ko je bila že prestara za optimista in so jo dali v Techno. V Turčiji te dajo kamor si pač zamisli klub.
Ustrezajo ji srednje močni vetrovni pogoji.
Na DP Turčije (90 mio prebivalcev) v IQfoil klasi, prihaja na tekme cca 80 tekmovalk in cca 100 tekmovalcev.
Klubi v Turčiji pogosto organizirajo delavnice tako za trenerje kot tudi za tekmovalce Techno in IQfoil, na katere nas je trener vljudno povabil.
Kljub zavidljivemu in sistematskemu pristopu v Turčiji Ferit izpostavi dejstvo, da tudi iz SLO prihaja udeleženka na OI pa ima Slovenija samo 2 mio prebivalcev. Ob tem se sprašuje kako priti do take mentalitete!
Med debato o opremi pravi, da so med krili velike razlike tudi 60g. V zadnji seriji, ki so jih dobili z olimpijado opaža bistveno izboljšanje kakovosti izdelave. Tako Lina kot Merve se strinjajo, da je kvaliteta opreme pri IQfoil relativno slaba ter da precej niha. Zaradi tega ekipe kupujejo po več jader, da potem za tekmo izberejo najboljšega. Lina pristavi, da se ne smeš preveč ukvarjati z opremo, samo vozi!
Ekipa KJDBUM